Der meldes alt udsolgt til arrangementet i Folke Caféen den 11. januar 2025
Der vil blive annonceret endnu en kulturarvsdag senere på året.
Tak for den store opbakning. 🤎
På selve dagen vil der være et tilbud på Fortællinger fra Fensmark 1. & 2. del til kr. 200,- for begge bøger. Salget fra bøgerne går til en kommende bog om Holmegaard Glasværk. 📚
—————————————————————————————————————————————————————————————————————
Det oprindelige opslag:
Lørdag den 11/1 2025 i Folke Caféen i Fensmark.
Den 11. januar kl. 12.30 inviterer Folke Caféen til eftermiddag i kulturarvens tegn.
Folke Caféen skriver:
Stifter af Nye & Gamle Fensmark, Linette Bach, gæster caféen, hvor vi skal høre om, hvordan det hele startede for 10 år siden med Nye & Gamle Fensmark, https://fensmarkby.dk/ og Fortællinger fra Fensmark 1. & 2. del.
Der vil på denne dag også være mulighed for at møde nogle af de frivillige.
I dagens anledning vil der blive serveret bagte kartofler m/sild (glasmagernes nationale ret). Det er muligt at købe øl, vand og snaps.
I pausen vil der kunne købes egnsretter som ”slagter Esthers fine kringle, “sirupskage a la Helga” og “jawakage”. Kagebordet er en inspiration fra den gamle opskriftsbog som Linette har fået foræret.
Der vil være tombola med præmiegaver fra byens virksomheder. Heriblandt bøger fra Nye & Gamle Fensmark.
Holmegaard Koret og De Glade Lunger synger det nye år ind.
Billetpris: kr. 120,- kr. inkl. spisning. Billetter købes via:
https://v2.billetten.dk/index/eventdetails/eventno/130279?
Dørene åbner kl. 12:00 med spisning kl. 12:30.
Vi glæder os til at byde jer velkommen i Folke Cafèen.